close

Privacy guaranteed - Your email is not shared with anyone.

Evolution of math

Discussion in 'Open Mic' started by limbkiller, Jun 16, 2017.

  1. limbkiller

    limbkiller Pulling my hair. Supporting Addict

    Aug 18, 2011
    Last week I purchased a burger at a fast food restaurant for $1.58. The counter girl took my $ 2 and I was digging for my change when I pulled 8 cents from my pocket and gave it to her. She stood there, holding the nickel and 3 pennies, while looking at the screen on her register.

    I sensed her discomfort and tried to tell her to just give me two quarters,
    but she hailed the manager for help. While he tried to explain the
    transaction to her, she stood there and cried.

    Why do I tell you this? Because of the evolution in teaching math since the 1950s:

    1. Teaching Math In 1950s

    A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is 4/5
    of the price. What is his profit?

    2. Teaching Math In 1960s

    A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is 4/5
    of the price, or $80. What is his profit?

    3. Teaching Math In1970s

    A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is
    $80. Did he make a profit?

    4. Teaching Math In 1980s

    A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is $80
    and his profit is $20. Your assignment: Underline the number 20.

    5. Teaching Math In 1990s

    A logger cuts down a beautiful forest because he is selfish and
    inconsiderate and cares nothing for the habitat of animals or the
    preservation of our woodlands. He does this so he can make a profit of $20.
    What do you think of this way of making a living?

    Topic for class participation after answering the question: How did the
    birds and squirrels feel as the logger cut down their homes? (There are no
    wrong answers, and if you feel like crying, it's ok. )

    6. Teaching Math In 2010

    Un hachero vende una carretada de maderapara $100. El costo de la
    producciones es $80. Cuanto dinero ha hecho?

    7. Teaching Math In 2017

    Wo cares, just steal the lumber from your rich neighbor's property. He
    won't have a gun to stop you, and it's OK anyway cuz it's redistributing
    the wealth.
     
  2. Apollo12

    Apollo12 Well-Known Member Supporting Addict

    227
    Apr 4, 2017
    Love it!


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    limbkiller likes this.

  3. Bro. Pappaw

    Bro. Pappaw Well-Known Member Supporting Addict

    Mar 18, 2016
  4. 1911wheelsnomore

    1911wheelsnomore Admits Addiction Supporting Addict

    May 12, 2015
    I just want to know where you can get a burger for $1.58?
    And also add that I've been met with the dumb founded look at registers before, when giving the clerk change.
     
  5. ZoidMeister

    ZoidMeister Consider my signature line before replying . . . . Supporting Addict

    Dec 4, 2014
    Math in 2010 was hilarious . . .

    You know, today 5 out of 4 high school students cain't due maff . . . . . .
     
  6. Oldag

    Oldag Well-Known Member

    Aug 27, 2014
    Funny if it weren't so true.
     
  7. jfrey

    jfrey Supporting Addict Supporting Addict

    330
    Oct 10, 2012
    Way too true in a lot of ways. A lot of students in high school can't do math today because they can't READ. Ask me how I know.
     
    Bro. Pappaw and limbkiller like this.
  8. dash

    dash Well-Known Member Supporting Addict

    197
    Apr 3, 2016
    So True! The effect of Liberalism on Education over time.
     
    WartHog, Bro. Pappaw and limbkiller like this.
  9. Badabing11

    Badabing11 I gotta have more cowbell

    Sep 6, 2015
    I love it. You never disappoint, LK!
     
    limbkiller likes this.
  10. seiko_snot

    seiko_snot Active Member

    87
    Apr 20, 2017
    Sad, but True


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  11. walleyemonster

    walleyemonster Active Member Supporting Addict

    71
    Jan 11, 2017
    As a semi-retired welder/fitter, I see this daily. My current job is to train new employees how to fit. Some have the basics when to comes to welding. Most cannot read a tape measure. Don't know multiplication tables. No logical thinking progression when it comes to a problem. Can't convert fractions to decimal equivalents. How in the hell did they get thru school? Don't give a damn if they learn it or not either.
     
    limbkiller likes this.
  12. CVMASheepdog

    CVMASheepdog Member

    19
    Dec 30, 2016
    It confuses them because the register no longer tells them the change to give you. It just shows them pictures of the number of specific bills and coins they need to hand you. Toss something weird in like the 8cents to round out to quarters, you change the pictures and screw them all up. But the job sure deserves $15 an hour.
     
    1911wheelsnomore likes this.
  13. Rpowell911

    Rpowell911 Member

    45
    Feb 24, 2017
    On a similar food note, I went into a Subway restaurant the other day, and ordered a 12 inch sub.

    "We don't have no twelve-inch subs; we only got foot-longs..."

    I couldn't help it; I just left.
     
    limbkiller and 1911wheelsnomore like this.
  14. limbkiller

    limbkiller Pulling my hair. Supporting Addict

    Aug 18, 2011
    :roflmaro::roflmaro:
     
Verification:
Draft saved Draft deleted